We wrześniu czeka nas prawdziwy spektakl na niebie. Tego dnia może pojawić się zorza polarna.
Miłośnicy obserwacji nieba i zjawisk astronomicznych powinni zachować szczególną czujność. Wrzesień 2024 r. zapowiada się ciekawie. Będzie można obserwować superpełnię Księżyca i jego częściowe zaćmienie, koniunkcje planet, a także zorzę polarną.
Koniunkcje planet — gratka dla miłośników nocnego nieba.
W kolejnych dniach dojdzie również do koniunkcji Księżyca z Wenus, Saturnem, Jowiszem i Marsem. To rzadkie okazje, które pozwalają na podziwianie tych planet w nietypowej konfiguracji, jednak nie wszystkie będą dobrze widoczne.
Wrzesień 2024. Superpełnia Księżyca i częściowe zaćmienie.
To spektakularne zjawisko zbiegnie się z częściowym zaćmieniem Księżyca, które, choć w niewielkim stopniu (zaledwie 9 proc. tarczy), będzie widoczne z Polski. Maksimum zaćmienia nastąpi o godzinie 4:44 nad ranem, kiedy to górna prawa część tarczy Księżyca wyraźnie pociemnieje.
Kiedy zorza polarna nad Polską? Równonoc jesienna.
Ten wyjątkowy spektakl mogliśmy podziwiać już w maju. Ale wszystko wskazuje na to, że teraz będziemy mieć kolejną szansę. Równonoc jesienna, przypadająca na 22 września, to idealny moment, aby spojrzeć w niebo z nadzieją na zobaczenie tego niezwykłego zjawiska. Według ekspertów, w czasie równonocy aktywność zórz polarnych jest najwyższa, co stwarza dogodne warunki do ich obserwacji.
Źródło: Komputer Świat