Poznaj kluczowe przyciski i pokrętła w aparacie fotograficznym, które każdy początkujący fotograf powinien znać.

Rozpoczynając swoją przygodę z fotografią, warto poznać najważniejsze funkcje, które oferuje Twój aparat. Zrozumienie i umiejętne ich wykorzystanie jest niezbędne w świadomym fotografowaniu.
📷 Spust migawki – to podstawowy przycisk, który służy do wykonania zdjęcia. Ma on dwa poziomy nacisku. Możesz go delikatnie wcisnąć do połowy, aby ustawić ostrość, a następnie wcisnąć do końca, aby zrobić zdjęcie. W niektórych aparatach istnieje też opcja zmiany jego zachowania.
📷 Tryby fotografowania – przycisk lub pokrętło, które pozwala wybrać tryb fotografowania, np. automatyczny, z priorytetem przysłony lub czasu, tryb manualny, bulb lub jeszcze jakiś inny.
📷 Przycisk/pokrętło przysłony – pozwala na ustawienie wartości przysłony. Najczęściej znajdziesz go na obudowie aparatu. W niektórych konstrukcjach oraz manualnych obiektywach pierścień ustawiania przysłony znajdować się będzie jednak na obiektywie. Regulujesz nim moc światła docierającego do elementu światłoczułego w aparacie. Wartością przysłony wpływasz również na głębię ostrości.
📷 Przycisk/pokrętło czasu naświetlania – pozwala na ustawienie wartości czasu naświetlania. Wpływasz nim na to, jak długo element światłoczuły aparatu będzie naświetlany w celu uzyskania zdjęcia. To bezpośrednio decyduje o zatrzymaniu lub rozmyciu ruchu w kadrze.
📷 Przycisk ISO – umożliwia ustawienie konkretnej wartości ISO lub trybu AUTO, w którym wartość ISO jest dobierana przez aparat. Wartością ISO wpływasz na jasność zdjęcia. Skutkiem ubocznym jej podnoszenia może być pojawienie się na zdjęciu cyfrowego szumu.
📷 Przycisk balansu bieli – służy do ustawienia określonego balansu bieli lub trybu AUTO (AWB). Za jego pomocą wpływasz na kolorystykę zdjęcia. Korzystając z zapisu RAW w aparacie, możesz w odpowiednim programie graficznym dowolnie zmieniać ustawienia balansu bieli, niezależnie od tych wprowadzonych w aparacie.
📷 Przycisk kompensacji ekspozycji [+/-] – pozwala na dostosowanie jasności zdjęcia poprzez zmianę parametrów naświetlania. Taka możliwość występuje w trybie P oraz trybach preselekcji przysłony (A, Av) lub czasu (S, Tv).
📷 Przycisk autofokusa – umożliwia wybór trybu pracy autofokusa.
📷 Przycisk punktów autofokusa – umożliwia wybór punktów lub obszaru pracy autofokusa.
📷 Przełącznik AF/MF – umożliwia wyłączenie autofokusa i przejście na ręczne ustawianie ostrości. Jest to przydatne w sytuacji, w której na sztywno chcesz ustawić ostrość na określoną odległość np. przy fotografowaniu gwiazd. Wtedy nie chcesz, by aparat szukał ostrości po wciśnięciu spustu migawki do połowy, tylko by wyzwolił migawkę i zrobił zdjęcie. W niektórych aparatach odbywa się to nie za pomocą przełącznika na obudowie, ale określoną opcją w menu.
📷 Pierścień ręcznego ustawiania ostrości – służy do samodzielnego ustawiania ostrości. Najczęściej jest to pierścień na obiektywie znajdujący się najbliżej przedniej soczewki.
📷 Pierścień zoom – najczęściej pierścień na obiektywie, który służy do zmiany ogniskowej w obiektywach typu zoom. W aparatach kompaktowych często tę funkcję pełni dźwignia na aparacie.
📷 Przycisk Menu – służy do dostępu do ustawień aparatu, gdzie możesz zmieniać dodatkowe jego opcje.
📷 Przycisk zdjęć pojedynczych, seryjnych lub z opóźnieniem – zobacz, w jaki sposób możesz ustawić aparat do zdjęć pojedynczych, fotografowania w serii oraz z opóźnieniem czasowym. Tryb pojedynczy służy do fotografowania statycznych obiektów. Tryb seryjny do sytuacji dynamicznych, w których trudno jest wychwycić ten właściwy moment, na naciśnięcie spustu migawki. Opóźnienie czasowe pozwala wyzwolić migawkę automatycznie po czasie, co np. niweluje drgania aparatu powstałe przy samodzielnym wciskaniu spustu migawki.
📷 Przycisk podglądu zdjęć – umożliwia przeglądanie wykonanych zdjęć na ekranie aparatu.
📷 Przycisk zmiany wyświetlanych informacji na ekranie – umożliwia zmianę wyświetlanych danych na ekranie aparatu np. parametrów naświetlenia, siatki ułatwiającej kadrowanie, poziomicę cyfrową, histogram.
📷 Przycisk powiększenia – umożliwia powiększenie wyświetlanego obrazu. Ułatwia to ręczne ustawianie ostrości w trybie podglądu na żywo lub sprawdzenie ostrości już wykonanego zdjęcia.
📷 Przycisk zwolnienia blokady obiektywu – jeśli masz aparat z wymiennymi obiektywami i masz ich więcej niż jeden, to sprawdź, gdzie się znajduje przycisk zwolnienia blokady obiektywu, jak z niego skorzystać i wymienić obiektyw w aparacie.
Jeśli masz pomysł, co jeszcze warto dopisać do tej listy lub z niej usunąć, to napisz w komentarzu.
Często w najnowszych aparatach masz dostępną opcję przypisania określonej funkcji do konkretnego przycisku na jego obudowie. Robiąc więc zdjęcia, zaobserwuj z jakich "schowanych" funkcji aparatu korzystasz najczęściej i czy czasem nie warto daną funkcję przypisać do konkretnego przycisku, by mieć do niej szybszy dostęp. Może to być np. tryb seryjny zdjęć, HDR, ostrzenie na oko itd.