Poznaj kluczowe przyciski i pokrętła w aparacie fotograficznym, które każdy początkujący fotograf powinien znać.

28/12/2024
Poznaj kluczowe przyciski i pokrętła w aparacie fotograficznym, które każdy początkujący fotograf powinien znać, aby robić lepsze zdjęcia.

 

Rozpoczynając swoją przygodę z fotografią, warto poznać najważniejsze funkcje, które oferuje Twój aparat. Zrozumienie i umiejętne ich wykorzystanie jest niezbędne w świadomym fotografowaniu.


W aparacie fotograficznym znajdziesz wiele przycisków i elementów sterujących, które pozwalają na precyzyjne ustawienie parametrów zdjęcia, sposobu ustawiania ostrości, wyzwalania migawki itd. Jeśli więc chcesz fotografować, to musisz dobrze poznać narzędzie, które Ci to umożliwia, zaczynając od jego włączenia.


Oto lista "pokręteł", które warto znać. Korzystając z instrukcji do swojego aparatu, sprawdź, gdzie się one znajdują i jak z nich korzystać.


📷 Przycisk Włączania/Wyłączania – umożliwia włączenie i wyłączenie aparatu. Czasami określona sytuacja wymusza bardzo szybkie działanie. Dlatego powinieneś/powinnaś dokładnie wiedzieć, jak szybko możesz włączyć aparat i robić zdjęcia.


📷 Spust migawki – to podstawowy przycisk, który służy do wykonania zdjęcia. Ma on dwa poziomy nacisku. Możesz go delikatnie wcisnąć do połowy, aby ustawić ostrość, a następnie wcisnąć do końca, aby zrobić zdjęcie. W niektórych aparatach istnieje też opcja zmiany jego zachowania.

📷 Tryby fotografowania – przycisk lub pokrętło, które pozwala wybrać tryb fotografowania, np. automatyczny, z priorytetem przysłony lub czasu, tryb manualny, bulb lub jeszcze jakiś inny.

📷 Przycisk/pokrętło przysłony – pozwala na ustawienie wartości przysłony. Najczęściej znajdziesz go na obudowie aparatu. W niektórych konstrukcjach oraz manualnych obiektywach pierścień ustawiania przysłony znajdować się będzie jednak na obiektywie. Regulujesz nim moc światła docierającego do elementu światłoczułego w aparacie. Wartością przysłony wpływasz również na głębię ostrości.

📷 Przycisk/pokrętło czasu naświetlania – pozwala na ustawienie wartości czasu naświetlania. Wpływasz nim na to, jak długo element światłoczuły aparatu będzie naświetlany w celu uzyskania zdjęcia. To bezpośrednio decyduje o zatrzymaniu lub rozmyciu ruchu w kadrze.

📷 Przycisk ISO – umożliwia ustawienie konkretnej wartości ISO lub trybu AUTO, w którym wartość ISO jest dobierana przez aparat. Wartością ISO wpływasz na jasność zdjęcia. Skutkiem ubocznym jej podnoszenia może być pojawienie się na zdjęciu cyfrowego szumu.

📷 Przycisk balansu bieli – służy do ustawienia określonego balansu bieli lub trybu AUTO (AWB). Za jego pomocą wpływasz na kolorystykę zdjęcia. Korzystając z zapisu RAW w aparacie, możesz w odpowiednim programie graficznym dowolnie zmieniać ustawienia balansu bieli, niezależnie od tych wprowadzonych w aparacie.

📷 Przycisk kompensacji ekspozycji [+/-] – pozwala na dostosowanie jasności zdjęcia poprzez zmianę parametrów naświetlania. Taka możliwość występuje w trybie P oraz trybach preselekcji przysłony (A, Av) lub czasu (S, Tv).

📷 Przycisk autofokusa – umożliwia wybór trybu pracy autofokusa.

📷 Przycisk punktów autofokusa – umożliwia wybór punktów lub obszaru pracy autofokusa.

📷 Przełącznik AF/MF – umożliwia wyłączenie autofokusa i przejście na ręczne ustawianie ostrości. Jest to przydatne w sytuacji, w której na sztywno chcesz ustawić ostrość na określoną odległość np. przy fotografowaniu gwiazd. Wtedy nie chcesz, by aparat szukał ostrości po wciśnięciu spustu migawki do połowy, tylko by wyzwolił migawkę i zrobił zdjęcie. W niektórych aparatach odbywa się to nie za pomocą przełącznika na obudowie, ale określoną opcją w menu.

📷 Pierścień ręcznego ustawiania ostrości – służy do samodzielnego ustawiania ostrości. Najczęściej jest to pierścień na obiektywie znajdujący się najbliżej przedniej soczewki.

📷 Pierścień zoom – najczęściej pierścień na obiektywie, który służy do zmiany ogniskowej w obiektywach typu zoom. W aparatach kompaktowych często tę funkcję pełni dźwignia na aparacie.

📷 Przycisk Menu – służy do dostępu do ustawień aparatu, gdzie możesz zmieniać dodatkowe jego opcje.

📷 Przycisk zdjęć pojedynczych, seryjnych lub z opóźnieniem – zobacz, w jaki sposób możesz ustawić aparat do zdjęć pojedynczych, fotografowania w serii oraz z opóźnieniem czasowym. Tryb pojedynczy służy do fotografowania statycznych obiektów. Tryb seryjny do sytuacji dynamicznych, w których trudno jest wychwycić ten właściwy moment, na naciśnięcie spustu migawki. Opóźnienie czasowe pozwala wyzwolić migawkę automatycznie po czasie, co np. niweluje drgania aparatu powstałe przy samodzielnym wciskaniu spustu migawki.

📷 Przycisk podglądu zdjęć – umożliwia przeglądanie wykonanych zdjęć na ekranie aparatu.

📷 Przycisk zmiany wyświetlanych informacji na ekranie – umożliwia zmianę wyświetlanych danych na ekranie aparatu np. parametrów naświetlenia, siatki ułatwiającej kadrowanie, poziomicę cyfrową, histogram.

📷 Przycisk powiększenia – umożliwia powiększenie wyświetlanego obrazu. Ułatwia to ręczne ustawianie ostrości w trybie podglądu na żywo lub sprawdzenie ostrości już wykonanego zdjęcia.

📷 Przycisk zwolnienia blokady obiektywu – jeśli masz aparat z wymiennymi obiektywami i masz ich więcej niż jeden, to sprawdź, gdzie się znajduje przycisk zwolnienia blokady obiektywu, jak z niego skorzystać i wymienić obiektyw w aparacie.


Oczywiście ta lista nie jest ostateczna. Współczesne aparaty mają wiele funkcji i możliwości konfiguracyjnych, dzięki którym możesz dostosować aparat do własnych potrzeb. Niemniej w tym gąszczu możliwości łatwo się zagubić. Dlatego na początku zacznij od wymienionych. W zależności od danego modelu część "przycisków" może być schowana w Menu aparatu. Dlatego nie każda funkcja musi być przypisana do konkretnego fizycznego przycisku. Ważne jest, byś wiedział/wiedziała, jak ją zmienić.
Jeśli masz pomysł, co jeszcze warto dopisać do tej listy lub z niej usunąć, to napisz w komentarzu.
Często w najnowszych aparatach masz dostępną opcję przypisania określonej funkcji do konkretnego przycisku na jego obudowie. Robiąc więc zdjęcia, zaobserwuj z jakich "schowanych" funkcji aparatu korzystasz najczęściej i czy czasem nie warto daną funkcję przypisać do konkretnego przycisku, by mieć do niej szybszy dostęp. Może to być np. tryb seryjny zdjęć, HDR, ostrzenie na oko itd.