Najlepsze darmowe chmury dla fotografa.

26/11/2023

Poniżej chciałbym zaprezentować najlepsze, darmowe chmury internetowe do przechowywania zdjęć. Usługi oferujące jak największą pojemność i oczywiście dostępne za darmo.

Obecnie niemal każdy fotograf powinien posiadać internetową chmurę – jeśli nie dla klientów, to przynajmniej dla siebie, jako backup. Cloud Online wydaje się rozwiązaniem bezpieczniejszym nawet niż zewnętrzny dysk.

Jeśli jednak nie używasz chmury zbyt często i nie potrzebujesz ogromnej pojemności na dane, warto poszukać rozwiązania darmowego. Najlepsze usługi często wymagają miesięcznej opłaty, co nie każdemu przypadnie do gustu. Dlatego rozejrzałem się po sieci w poszukiwaniu najlepszych, darmowych chmur internetowych.

Degoo

Stosunkowo nowa chmura, bo powstała w 2019 roku. Oferuje jednak potężne darmowe miejsce na dane – 100 GB. To obecnie wartość nie do pobicia. Co ważne, pliki można przesyłać również w formie RAW, więc wydaje się rozwiązaniem wręcz idealnym. Interfejs został skonstruowany tak, że korzystanie z niego jest bardzo intuicyjne. Ułatwione jest również tworzenie galerii, które potem można udostępniać klientom.

Czy to zbyt piękne, by mogło być prawdziwe? Jest kilka haczyków, ale bardzo małych. Po pierwsze, musisz logować się co najmniej raz w roku, bo inaczej pliki mogą zostać usunięte. Nie jest to chyba trudne do wykonania. Drugi haczyk to maksymalny rozmiar pojedynczego pliku – 256 MB. O ile w przypadku zdjęć powinno to wystarczyć, o tyle limit ten nie wystarczy dla plików wideo, czy chociażby audio.

Warto mieć też z tyłu głowy, że czasami nowe chmury potrafią zniknąć z rynku w ciągu roku czy dwóch. Oczywiście wcale nie musi się tak stać, ale dobrze jest nie umieszczać tam plików, o które się obawiasz.

Pobierz: https://app.degoo.com/login

Dropbox

Bardzo popularne miejsce do przechowywania plików. Darmowy pakiet Basic oferuje jednak bardzo niewiele miejsca – tylko 2 GB. Pojemność można zwiększać poprzez zapraszanie znajomych do założenia konta. Za każdego poleconego znajomego otrzymujemy dodatkowo 500 MB.

Plusem Dropboksa jest to, że jest domyślnie zsynchronizowany z wieloma programami i aplikacjami mobilnymi. Tym samym pliki przesyła się na niego bardzo łatwo i szybko. Co ważne, bez problemu wrzucimy w chmurę również zdjęcia w formacie RAW.

Pobierz: https://www.dropbox.com/register

Microsoft OneDrive

To chmura od Microsoftu, co daje nam pewność, że pliki powinny być relatywnie bezpieczne. Początkowo koncern dawał aż 30 GB miejsca za darmo, ale to już historia. Obecnie pojemność darmowej przestrzeni została zmniejszona do skromnych 5 GB. Wciąż jest to jednak więcej niż w Dropboksie.

Każdy użytkownik Windowsa łatwo odnajdzie się w interfejsie tej chmury. Miejsca nie jest dużo, ale za to pliki nie są w żaden sposób kompresowane, więc możemy spokojnie wrzucać RAWy w pełnej rozdzielczości. Warto jednak wspomnieć, że wiele osób narzeka na zbyt wolny transfer plików. Po stronie plusów zapisać można natomiast to, że OneDrive pozwala na wygodne segregowanie zdjęć, w tym z użyciem tagów!

Pobierz: https://onedrive.live.com/about/pl-pl/

BOX

Internetowa chmura, w której za darmo otrzymujemy 10 GB miejsca na pliki. Dla niektórych wadą może jednak okazać się fakt, że w darmowej wersji maksymalny rozmiar pojedynczego pliku, który możemy wgrać na serwer, to jedynie 250 MB. To zdecydowanie największy minus wspomnianej usługi. Dla fotografów nie powinno być to jednak odczuwalne, bo pojedynczy RAW rzadko aż tyle waży.

Chmura nie stosuje żadnej kompresji dla plików. Interfejs niestety nie należy do najbardziej przejrzystych, ale z prostą operacją uploadu zdjęć i ich późniejszego pobrania większość sobie poradzi. Nie jest to jednak miejsce do stworzenia galerii zdjęć i ich posegregowania. To raczej chmura do typowego backupu, gdzie wrzucimy zdjęcia, a w razie konieczności pobierzemy je z powrotem na komputer.

Pobierz: https://account.box.com/signup/personal?tc=annual

MediaFire

Strona, która znajduje się w sieci od dawna, co daje poczucie bezpieczeństwa, że nasze pliki nie zostaną nagle usunięte. Za darmo otrzymujemy 10 GB na dane. Podobnie jak w BOX, z tą jednak różnicą, że maksymalna wielkość jednego wgrywanego pliku to 4 GB.

Interfejs jest bardzo przejrzysty, a aplikacja mobilna pozwoli na dostęp do chmury z poziomu smartfona. Jest to jednak typowe miejsce do wrzucania plików, raczej nie nastawione na fotografów. Nie licz zatem na specjalne narzędzia pozwalające posegregować fotografie. Możliwości w tej kwestii są podobnie ograniczone jak w przypadku BOX.

Pobierz: https://www.mediafire.com/upgrade/registration.php?pid=free

Google Drive

Chyba jedna z najlepszych i najpopularniejszych opcji. Dysk Google otrzymujemy automatycznie, gdy zakładamy konto mailowe na Gmailu – wraz z nim przychodzą wszystkie usługi Google, w tym dysk Google Drive. Za darmo otrzymujemy dożywotnio aż 15 GB na dane, w tym filmy i zdjęcia. To naprawdę sporo.

Konto oferuje też kilka płatnych opcji z możliwością rozszerzenia miejsca do nawet 30 TB. Chmura oferuje backup zdjęć w obniżonej rozdzielczości (wystarczy uruchomić odpowiednią opcję), dzięki czemu w ramach limitu 15GB można będzie zmieścić nawet kilkanaście tysięcy zdjęć.

Pobierz: https://www.google.com/drive/

MEGA

Obecnie to chyba numer jeden wśród darmowych chmur na pliki każdego rodzaju. W darmowej wersji otrzymujemy 20 GB na dane. Co ważne, limit ten można powiększyć poprzez różne działania, np. polecenie znajomym itp. Serwis działa w języku polskim. Biorąc pod uwagę, że na rynku obecny jest od ponad czterech lat, nic nie wskazuje na to, że miałby nagle zniknąć. W darmowej wersji musimy jedynie liczyć się z limitem 5 GB maksymalnego downloadu na dzień.

Interfejs jest mocno zaawansowany i podzielony na kilka kategorii. Możemy dodać znajomych do kontaktów, zobaczyć pliki dla nas udostępnione, jak i porozmawiać na czacie. Użytkownicy narzekają jednak na trudny kontakt z działem technicznym. Ponadto niektórzy zwracają też uwagę na zbyt powolny przesył plików. Chmura nie stosuje kompresji dla dużych plików, więc zdjęcia i filmy trzymać można w pełnej rozdzielczości. Warto jednak zwrócić uwagę, że maksymalna przestrzeń dyskowa jest tymczasowa i po kilku miesiącach może być zmniejszona do 15 GB.

Pobierz: https://mega.nz/register

pCloud

Darmowa chmura, dzięki której zyskać można 10 GB przestrzeni, która, dzięki wykonaniu dodatkowych akcji (np. instalacja aplikacji mobilnej), urosnąć może do 15 GB. Pliki nie są tutaj poddawane kompresji, za pomocą aplikacji można np. dokonać backupu zdjęć ze smartfona, a w dodatku na chmurę wgrywać można duże pliki, w tym filmy o wielkości kilku GB.

Zdobyte darmowe miejsce nie maleje, a chmura charakteryzuje się dobrą stabilnością, choć niekiedy pojawiają się problemy podczas odtwarzania filmów. Dodać należy, że w razie zapotrzebowania wykupić możemy dożywotnią przestrzeń, co dla wielu może być ciekawą opcją. Dla przykładu: 500 GB dożywotniej przestrzeni to jednorazowy koszt 175 euro.

Pobierz: https://www.pcloud.com/eu

Sync.com

Chmura Syn.com w bezpłatnej wersji oferuje 5GB przestrzeni na Wasze zdjęcia. Strona pozwala tworzyć foldery, do których możemy wysyłać linki innym użytkownikom. Dodatkowo za polecenie chmury innym użytkownikom dostajemy kolejny 1GB darmowej przestrzeni, więc łatwo można ją zwiększyć.

Zdjęcia nie są kompresowane, można więc wgrywać je w pełnej rozdzielczości bez obaw o utratę jakości. Sync.com zapewnia przy tym duże bezpieczeństwo plików i pełne poszanowanie dla prywatności.

Pobierz: https://www.sync.com/pricing-individual/

NAS zamiast chmury online

Alternatywą dla darmowej chmury jest dysk sieciowy. Niestety, wiąże się to już z pewnymi kosztami – trzeba w pierwszej kolejności kupić dedykowane urządzenie i dyski twarde, które staną się magazynem danych – to co najmniej kilkaset złotych.

Mimo wszystko warto – zwłaszcza, jeśli zależy Ci na pełnym bezpieczeństwie i kontroli nad plikami w chmurze. Płacisz raz, ale na tym koniec – usługę konfigurujesz sam na bazie gotowego, darmowego oprogramowania, więc koszty szybko się zwracają.


Źródło: FotoManiak