Mniej światła, więcej gwiazd 2024.
Odwiedzicie też pobliskie Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego, by wziąć udział w pokazach przygotowanych przez Uniwersytet Morski w Gdyni. Spotkajmy się #wgdyni 23 i 24 sierpnia między 17:00 a 24:00!
☀️ DZIEŃ ☀️Podczas dnia spojrzycie w niebo przez teleskop słoneczny oraz lornetki wyposażone w specjalne filtry, które zadbają o bezpieczeństwo Waszych oczu. A będzie na co patrzeć, bo w tym roku zbliżamy się do maksimum aktywności podczas jedenastoletniego cyklu Słońca. To oznacza, że plam widocznych na najbliższej nam gwieździe jest więcej, niż choćby kilka lat temu. Podczas obserwacji opowiemy Wam, jak takie plamy powstają i jakie zjawiska są z nimi związane.
W strefie eksperymentów samodzielnie zbudujecie okulary dyfrakcyjne, które pomogą Wam spojrzeć na światło w zupełnie innych barwach. Zbadacie także wpływ elementów optycznych na zachowanie wiązki światła.W ciągu dnia odwiedzicie również gdyńskie planetarium. Liczba miejsc na pokazach jest ograniczona, a bezpłatne bilety wstępu będziecie mogli odebrać w namiocie Experymentu podczas wydarzenia. Seanse odbywać się będą co pół godziny pomiędzy 17:00 i 21:00.
🌖 NOC 🌖Po zmroku skupimy się na nocnym niebie i pojawiającym się na nim obiektach, takich jak Księżyc czy Saturn. Sprawdzicie razem z nami, co da się dookoła nich dostrzec. Będziecie również rozpoznawać gwiazdozbiory pojawiające się ponad Zatoką Gdańską i odszukacie wśród nich charakterystyczne kształty oraz gwiazdy. A skoro już będziemy mieli dookoła siebie ciemność, to wykorzystamy wspólnie ten fakt w strefie eksperymentów, by stworzyć kreatywne wzory i malowidła wyłącznie przy pomocy światła.
termin: 23-24.08.2024 | godz. 17:00-24:00
miejsce: molo Południowe w Gdyni, przy pomniku "Żagle"
Czas trwania wydarzenia może ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe.
----------
Dofinansowano ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II".