Efekt rolling shutter dla opornych, czyli jak to działa?

16/02/2024
Rolling shutter to zjawisko, z którym mamy do czynienia na co dzień, używając naszych aparatów cyfrowych. Jednak kiedy jest ono widoczne i na czym polega? W przystępny sposób tłumaczy to zjawisko Dustin Sandlin z kanału SmarterEveryDay.


Efekt rolling shutter powstaje przy fotografowaniu albo filmowaniu szybko poruszających się obiektów. Przez charakterystykę zgrywania informacji z matrycy światłoczułej w niektórych sytuacjach elementy przelatujące przez kadr z dużą szybkością są zdeformowane. Jednak dlaczego się tak dzieje i jak to wygląda? 

Bardzo dobrze pokazuje to Dustin Sandlin, który jest autorem kanału na YouTube SmarterEveryDay. Dustin tłumaczy, jak matryca CMOS zgrywa informacje i dlaczego powstaje efekt rolling shutter. Pokazuje nawet, jak zmienia się ten efekt, gdy obracamy aparat, filmując w pionie i poziomie. Dociekliwy inżynier idzie nawet krok dalej, filmując ten sam materiał kamerą do slow motion i symulując efekt rolling shutter w post produkcji. Dzięki porównaniu materiału możemy dokładnie zobaczyć, co i jak zgrywa matryca naszego aparatu albo smatrfona.
Na konkretnych stopklatkach możemy zobaczyć, jak wygląda efekt rolling shutter np. podczas filmowania śmigła iPhonem. Podczas gdy sygnał jest zgrywany linia po linii, śmigło nadal się porusza, a kolejne linie zgrywają już trochę inny obraz i to właśnie jest efekt rolling shutter. Różni się on w zależności, w którą stroną obraca się śmigło oraz w jakiej pozycji trzymamy aparat.
Dustin pokazuje także symulację rolling shutter na przykładzie strun gitary oraz obracającej się monety. Właściwie mamy z nim do czynienia w każdym przypadku, gdy fotografujemy albo filmujemy szybko poruszające się obiekty.


Źródło: WP Fotoblogia