Wiedeń, Austria

W Wiedniu, stolicy Austrii, jest tak zielono, jak w mało którym innym mieście. Tutaj można porządnie odpocząć – nawet zabytkowe Śródmieście kusi wieloma parkami – i bez przeszkód uprawiać sport. Miasto dysponuje doskonale funkcjonującą infrastrukturą miejską i uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych metropolii świata.

Zielony Wiedeń ma różne oblicza – od dokładnie zaprojektowanych rabatek po bujną gęstwinę. Nie bez powodu Las Wiedeński na zachodnim krańcu miasta nazywa się "zielonymi płucami" miasta. Ten awansowany przez UNESCO do rangi rezerwatu biosfery naturalny krajobraz obejmuje 1350 km2 powierzchni przy Wiedniu, zamieszkanej przez wiele gatunków zwierząt i roślin. W Zoo w Schönbrunn obejrzycie egzotyczne zwierzęta, a ścieżka wśród koron drzew otworzy przed Waszymi oczami naprawdę rozległy widok. Ścieżka tematyczna prezentuje spacerowiczom las w najróżniejszych jego aspektach, czyniąc jednocześnie z pouczającej wycieczki ciekawą i wesołą przygodę. Warto odwiedzić również liczne punkty widokowe w Wiedniu takie jak: Wieża Dunajska, Kahlenberg, Cobenzl – wszystkie łatwo dostępne dzięki komunikacji publicznej.

Wiedeń to jednocześnie stolica i największe miasto Austrii. Umiejscowiony jest w północno-wschodniej części kraju, blisko granicy z Czechami, Słowacją oraz Węgrami.

Powierzchnia Wiednia liczy około 415 km kw. Pod względem wielkości zajmuje 9. miejsce spośród wszystkich miast Unii Europejskiej – przed nim znajduje się m.in. Berlin, Rzym czy Warszawa. Stolica Austrii jest niezwykle obszerna i rozciąga się po obu stronach Dunaju. Miasto podzielone jest na 23 dystrykty, z czego zdecydowana większość z nich znajduje się na lewym brzegu rzeki.

Centralny dystrykt, nazywany "Innere Stadt", jest jednym z głównych atrakcji Wiednia, ze względu na znajdujące się w nim historyczne centrum. Reszta dzielnic rozmieszczona dookoła niego. Stolica kraju jest także najbardziej zaludnionym miastem w Austrii. Cały obszar metropolitalny Wiednia liczy ponad 2,7 miliona mieszkańców.

Co warto zobaczyć?

Zapierająca dech w piersiach architektura, imponujące rezydencje austriackich władców, a także liczne muzea i galerie to tylko przedsmak tego, co ma do zaoferowania Wiedeń.

Belweder - Sztandarowy przykład architektury doby baroku. Rozległy kompleks składa się z dwóch pałaców oraz wspaniałego ogrodu, prezentując historyczną i artystyczną wartość miasta. Belweder powstał w XVIII wieku jako letnia rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Obecnie pełni funkcję muzeum, gdzie można podziwiać między innymi dzieła spod ręki Gustawa Klimta.

Pałac Schönbrunn - Schönbrunn uważany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji barokowych w Europie. Pełnił funkcję letniej rezydencji cesarzy Habsburgów, a jego obecny kształt pochodzi z czasów Marii Teresy. Imponujące wnętrza oraz piękne ogrody przyciągają miliony turystów, umożliwiając im poznanie historii cesarskiego Wiednia. Na 1441 komnat, tylko 45 z nich udostępniono do zwiedzania.

Opera Narodowa - Majestatyczny gmach opery zwanej także jako "Staatsoper" powstał w XIX wieku. Bogate dziedzictwo artystyczne sprawia, że należy do grona najważniejszych i najsłynniejszych teatrów operowych na świecie. Niesamowite wrażenie robi jej wnętrze z marmurową klatką schodową, licznymi malowidłami i rzeźbami.

Stare miasto - Tętniące życiem serce miasta zachwyca fasadami XIX-wiecznych kamieniczek. Innere Stadt to niekwestionowany symbol Wiednia, znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ulokowane są tu ważne zabytki, jak np. katedra św. Szczepana, Ratusz, Teatr Narodowy czy będący kiedyś rezydencją Habsburgów – Hofburg.

Hofburg - Jeden z największych kompleksów pałacowych świata, zajmujący powierzchnię 24 hektarów. Przez 7 wieków służył jako rezydencja dla władców Austrii. W licznych budynkach znajdziemy najstarszą barokową bibliotekę w Europie oraz muzeum Elżbiety Bawarskiej, czyli słynącej z niezwykłej urody cesarzowej, nazywanej Sisi. Aktualnie zamieszkuje tutaj również prezydent miasta.

Prater - Położony nad Dunajem rozległy park. Dawniej miejsce służyło za cesarskie obszary łowieckie.

Kościół Św. Karola Boromeusza - Dzieło wybitnego architekta reprezentującego styl rozwiniętego baroku – Johanna Bernarda Fischera von Erlach. Budowla wzniesiona na planie elipsy połączonej z krzyżem greckim. Świątynie ufundował Karol VI, po zażegnaniu dżumy, która kilkakrotnie nawiedziła Wiedeń w XVIII wieku.

Katedra Św. Szczepana - Następny niekwestionowany symbol i duma Wiednia. Historia gotyckiej świątyni sięga aż XII wieku. W środku można podziwiać liczne dzieła sztuki z różnych epok, w tym grobowiec cesarza Fryderyka z czerwonego marmuru. Majestatyczna budowla wznosi się w sercu najstarszej części miasta – na placu Stephansplatz. Wewnątrz znajdziemy 22 dzwony rozdzielone na 4 wieże. Najbardziej znanym z nich jest Pummerin, czyli największy dzwon Austrii i trzeci Europy.

Kolumna Trójcy Świętej - Znana również jako Kolumna Morowa. Wzniesiona została na polecenie cesarza Leopolda I w podzięce za zakończenie epidemii dżumy. Pięknie zdobiona, barokowa kolumna stoi w miejscu, gdzie pochowane zostały pierwsze ofiary zarazy.

Kościół św. Ruprechta - Najstarszy kościół Wiednia, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1161 roku. Poświęcony został św. Ruprechtowi, który był patronem handlarzy solą. Pomnik świętego z naczyniem tej przyprawy można zobaczyć przed wejściem do świątyni. Wewnątrz zachwycają XIII wieczne witraże.

Ogród botaniczny - Znajdujący się nieopodal Belwederu ogród został założony w XVIII wieku przez Marię Teresę. Potężna powierzchnia 8 ha idealni sprawdzi się na spacer. Można w nim obejrzeć ponad 11 tysięcy roślin pochodzących z sześciu kontynentów. Ogród należy do wydziału Nauk o Życiu Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Aparat: Nikon Coolpix s3700